Tillbaka

Varför i hela fridens namn två nya kärnreaktorer???

22.04.2010

Regeringen har nu (21.4) meddelat, att de förordar Industrins krafts och Fennovoimas ansökningar om att få bygga nya kärnreaktorer.

Om energibolagen verkligen skulle börja bygga ytterligare nya kärnkraftverk efter det katastrofala Olkiluoto 3, blir de färdiga först under 2020-talet. Under tiden hinner energiteknik som utnyttjar förnyelsebara källor utvecklas enormt. Vi behöver i själva verket inte mera kärnkraft under den redan pågående övergångsperioden till miljöanpassad energiteknik. De mångmiljardbelopp, som kärnkraftsinvesteringar kräver, skulle ge större välfärd om de styrdes till investeringar i energisparande och teknik som utnyttjar förnyelsebara energikällor.

En av minister Pekkarinens motiveringar till att bevilja tillstånd för två nya reaktorer är att energikonsumtionen förutspås öka. Den finländska energipolitiken bygger tyvärr fortfarande på tanken, att Finland skall vara ett paradis för tung, energiintensiv industri. Man blundar för det faktum, att hela den industrialiserade välden står inför en omställning till en livsstil med betydligt mindre materiell konsumtion.

Hela vårt samhälle kan bli betydligt bättre på att snåla med el och annan energi. Detta är nyckel till en genuint hållbar utveckling. Energisparpotentialen är större än den mängd energi som de nya planerade reaktorerna skulle producera.

I dag har vi en gemensam nordisk elmarknad. Troligen kommer vi på 2020-talet att ha ett gemensamt europeiskt elnät. Det är säkerligen en av drivkrafterna bakom kärnkraftsindustrin i Finland. Omröstningen i riksdagen handlar i praktiken om huruvida vi i Finland skall bygga nya kärnkraftverk, som producerar el för export. Det farliga radioaktiva avfallet måste vi dock själva försöka ta hand om. Vi och våra barn och deras barnbarn i generation efter generation.

I regeringens argumentation finns många brister. Nu gäller det att få en majoritet av riksdagsledamöterna att inse detta. Kom med i kampanjen!

Logga in för att skriva inlägg