Tillbaka

Fred Eklund, ekonomichef

24.06.2007

Jag ansvarar för Natur och Miljös ekonomi, marknadsföring och medelsanskaffning. Min viktigaste uppgift att se till att mina kolleger har tillräckliga resurser för att driva och utvidga verksamheten.

Till min utbildning är jag ekonomiemagister med nationalekonomi som huvudämne. I mina studier inriktade jag mig främst på miljö- och resursekonomi samt u-landsfrågor. Före jag kom till Natur och Miljö jobbade jag som koordinator på Folkhälsan och som försäljare och projektansvarig på återvinningsföretaget Kuusakoski.

Naturen och miljöfrågor har alltid stått mig nära. Som barn rörde jag mig mycket i naturen och fortfarande försöker jag hinna med minst en längre vandring per år. Hösten 2005 besökte jag Sarek, sommaren 2006 Jotunheimen och våren 2007 Routeburn Track.

Förutom friluftsliv intresserar jag mig för skön- och facklitteratur och sport i största allmänhet. Särskilt badminton, fotboll och tittande på den engelska ligan intresserar.