Klimatmarsch på Åland 2025
Lilla holmen, Mariehamn
89% av världens befolkning vill att våra politiker vidtar starkare klimatåtgärder, men majoriteten tror att de är ensamma om att tycka det. Lördagen den 23 augusti samlas vi för att bevisa att vi inte är ensamma!
Vi vägrar att vara åskådare när världens ledare fortsätter med business as usual mitt i en eskalerande klimatkris. Vi samlas för solidaritet och klimaträttvisa och för att skapa kollektivt hopp i kampen för vår framtid.
Marschen startar från Lilla holmen kl 16. Vi marscherar tillsammans genom centrala Mariehamn för att sedan gemensamt ta del av program på Torget fram till kl 17. Alyssa Bittner-Gibbs, ordförande i Ålands Natur & Miljö, håller tal tillsammans med flera internationella talare från ReGeneration. Ella Granström sjunger sånger.
Klimatmarschen ordnas som ett samarbete mellan ReGeneration och Ålands Natur & Miljö. Alla välkomna med!
Läs mer här.