Solidaritetsmarschen 2026
Mariehamn
För fjärde året i rad arrangerar vi (Ålands Natur & Miljö) en demonstration för klimaträttvisa, den 7 augusti kl 16-17 i Mariehamn. Det sker under ungdomslägret ReGeneration Week, där gräsrotsrörelser från hela Östersjöregionen samlas för att bygga upp samarbeten och strategier för att fortsätta vår tids viktigaste kamp: en rättvis systemomställning. I år kallar vi marschen för Solidaritetsmarschen eftersom solidaritet är vad som krävs nu för att få till en grönt hållbar och rättvis värld!
Vi vill skapa en solidaritetsmarsch som sträcker sig över landsgränser, där vi sluter upp och hämtar kraft i varandra – i ilska, kärlek och gemenskap. För vår gemensamma framtid och för en möjlig framtid tillsammans på vår planet. Bryr vi oss inte om varandra kommer vi ingenstans!
Vi ses fredagen den 7 augusti kl 16 utanför Lilla holmen och marscherar tillsammans genom centrala Mariehamn. Vi avslutar utanför Självstyrelsegården, där vi blandar viktiga tal med kulturella inslag. Alla är välkomna med; hoppas vi ses där!
Mer info här.