Avfallslagen blir bättre
Dela denna sida
Natur och Miljö stöder förslaget att kommunerna skall koordinera avfallstransporter.
Hittills har husbolag själv kunnat sluta avtal om avfallstransport. Det har lett till onödig sopbilstrafik. Uppskattningsvis 15 % av hushållen har inte något avtal alls. Det försvårar uppföljningen av avfallsströmmarna och myndighetsövervakningen. Natur och Miljö ser stora fördelar med det kommundrivna systemet i kustregionen, som till stora delar är glesbygd.
Förpackningar utgör en betydande del av hushållsavfallet. Därför är det naturligt att företagen som säljer förpackade produkter nu skall finansiera en del av den kommunala avfallshanteringen. På så sätt kan man säkra att kostnaderna för hantering av förpackningsavfallet inkluderas i konsumentprisen, vilket skapar starka incentiv till ekoeffektiv design, anser Natur och Miljö.
Natur och Miljö välkomnar skärpningen av de nationella målsättningarna för återvinning av avfall. Problemet kvarstår dock att det i lagstiftningen inte finns några sanktioner om målen inte uppfylls. Det blir förbjudet att bränna källsorterat avfall.
Natur och Miljö lämnade 2.6.2020 in ett utlåtande om ett förslag till reform av avfallslagstiftningen. Reformen handlar till stor del om att uppdatera den nationella lagstiftningen till nya EU-direktiv som godkändes år 2018. Därtill syns den höjda ambitionsnivån gällande cirkulär ekonomi i programmet för regeringen Marin.
Läs mer om förslaget och Natur och Miljös utlåtande på webbtjänsten utlåtande.fi.
Mera info om Natur och Miljös policy i avfallsfrågor ger verksamhetsledare Bernt Nordman.
Taggar
Du kanske också är intresserad av...
-
Orpo får inte fuska bort miljöpolitiken
Pressmeddelande , Publicerat:Det smala utrymme som miljöfrågorna ges i Orpos frågebatteri till de politiska partierna ger en fingervisning om den betydelse och tyngd som miljöpolitiken kommer att tillmätas under nästa regeringsperiod.
Läs mer om artikeln: Orpo får inte fuska bort miljöpolitiken
-
Skogsmarschen samlade tusentals demonstranter
Nyhet , Publicerat:Den skogsmarsch som ordnades på olika håll i landet lördagen den 24 september samlade tusentals aktivister som krävde ett starkare skydd av landets naturskogar, kolsänkor och kolförråd.
Läs mer om artikeln: Skogsmarschen samlade tusentals demonstranter
-
Miljöorganisationerna kräver snabba beslut om stärkt skogsskydd
Pressmeddelande , Publicerat:Greenpeace, Finlands naturskyddsförbund, WWF, BirdLife, Luonto-Liitto och Natur och Miljö kräver att statsminister Sanna Marins regering skrider till verket för att skydda de sista naturskogarna i vårt land.
Läs mer om artikeln: Miljöorganisationerna kräver snabba beslut om stärkt skogsskydd
-
Natur och Miljö är bestört över avverkningen av naturskog i Raseborg
Pressmeddelande , Publicerat:Nästan 30 hektar värdefull naturskog hotar att försvinna i Raseborg.
Läs mer om artikeln: Natur och Miljö är bestört över avverkningen av naturskog i Raseborg
-
Nominera till Natur och Miljös förtjänsttecken
Nyhet , Publicerat:Läs mer om artikeln: Nominera till Natur och Miljös förtjänsttecken